Зеленски: Русија се обидува да ја развлече војната

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа дека Русија се обидува да ја продолжи војната и дека Украина треба да ги забрза настаните и снабдувањето со оружје.-Денеска се одржа уште еден состанок на државниот воен врв. Главниот фокус е, се разбира, ситуацијата на фронтот. Пред сè, во регионот Доњецк и во јужните правци. Ситуацијата е многу тешка. Бахмутски, Вугледарски и други правци во регионот на Доњецк се под постојани руски напади. Има постојани обиди да се наруши нашата одбрана. И покрај бројните загуби во жива сила, непријателот одржува висок интензитет на напади, рече Зеленски.

Тој истакна дека е многу важно да се одржи „динамиката на одбранбената поддршка“ на украинските партнери, а брзината на снабдување со оружје „била и ќе биде еден од клучните фактори во војната“.

-Русија се надева дека ќе ја продолжи војната, ќе ги исцрпи нашите сили. Затоа времето мора да го направиме наше оружје. Треба да ги забрзаме настаните, да го забрзаме снабдувањето со оружје. Оваа недела имавме добри резултати со САД, Германија, Полска, Канада, Белгија, Норвешка, Италија… Мораме да ја направиме следната недела подеднакво успешна за нашата одбрана, истакна Зеленски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...