Џонсон: Путин ми се закани со ракетен напад пред нападите на Украина

Поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад во текот на вонреден телефонски разговор пред рускиот напад врз Украина во февруари минатата година.Џонсон, во документарец на Би-Би-Си за разговорите на Путин со светските лидери, рече дека Путин му рекол дека таков ракетен напад ќе трае „само една минута“.

Тој додаде дека не е сигурен дали заканата е „сериозна“.

Како што се наведува, Путин ова му го кажал на Џонсон откако поранешниот британски премиер го предупредил за време на многу долг разговор во февруари 2022 година дека војната ќе биде „тотална катастрофа“.

Џонсон истакна дека му рекол на Путин дека инвазијата на Украина ќе доведе до санкции против Москва и повеќе војници на НАТО на руските граници.

Тој исто така рече дека се обидел да ја одврати руската воена акција со тоа што му кажал на Путин дека Украина нема да се приклучи на НАТО „во блиска иднина“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...