Гершкович поднесе жалба до судот во Москва за продолжувањето на притворот

Американскиот репортер Еван Гершкович денеска поднесе жалба до московскиот суд во врска со последната одлука за продолжување на притворот за обвинение за шпионажа, која тој ја негира.


Гершкович, репортер на „Волстрит Џурнал“, беше уапсен на 29 март во градот Екатеринбург во регионот Свердловск, во централна Русија, за наводна шпионажа, што во Русија е кривично дело казниво до 20 години затвор, пренесуваат британските медиуми.

Не е одреден датум за судење, но минатиот месец притворот на Гершкович беше продолжен до 30 ноември. Тој е во притвор во московскиот затвор Лефортово.

Неговите две претходни жалби поднесени до руските судски власти во април и јуни не вродија плод.

САД тврдат дека Русија го користи Гершкович за да ја спроведе, како што велат, „заложничката дипломатија“ во време кога односите меѓу двете земји паднаа на најниско ниво во последните 60 години поради конфликтот во Украина, наведуваат британските медиуми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој селанец сакал да ја помине реката со трактор, ама не знаел колку е длабока.
Здогледал некоја русокоса покрај патот.
- Невесто, рекава длабока е?
- Не!
Тргнал овој низ...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...