Германија повика да не се блокира патот на Албанија кон ЕУ од билатералните прашања со Грција

Германското Министерство за надворешни работи соопшти дека патот на Албанија кон ЕУ не треба да биде блокиран од билатералните прашања со Грција.

Официјален Берлин го нарече неприфатливо блокирањето на патот на Албанија кон членство во ЕУ од страна на Грција поради случајот со Фреди Белери, уапсениот избран градоначалник на Химара, кој е етнички Грк, објави порталот Шќиптарија.

„Албанија е земјата која направи најмногу чекори кон членството во ЕУ и овојпат тоа не треба да се прекинува поради прашање на билатерални односи, (како што е прашањето) на Белери“, се вели во соопштението на германското Министерство за надворешни работи за грчкиот весник „Та неа“, цитирано од „Шќиптарија“.

Во соопштението се вели и дека во моментов е во тек истрага на албанските власти за случајот со Фреди Белери и дека треба да се почекаат резултатите.

Белери беше уапсен два дена пред локалните избори во Албанија на 14 мај 2023 година под обвинение за соучесништво во активна корупција, а два дена подоцна од затвор победи на локалните избори во Химара. Неговото апсење предизвика тензии меѓу Атина и Тирана уште пред изборите, а односите меѓу нив остануваат затегнати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...