Политико: Резервирани местата за четирите главни функции во Европската унија

По изборите за Европскиот парламент, фокусот се префрли на тоа кој ќе заземе една од четирите клучни позиции во Европската унија, но се чини дека тие позиции се веќе резервирани, пишува бриселски Политико.Порталот наведува дека имало невообичаено ран консензус за главните позиции, па Урсула фон дер Лајен останува претседател на Европската комисија, Португалецот Антонио Кошта станува претседател на Европскиот совет, Роберта Мецола од Малта останува претседател на Европскиот парламент, додека на позицијата шеф на дипломатијата на ЕУ доаѓа Каја Калас од Естонија.

„Ако очекувавте месечни дуели, возбудливи политички акции и бриселски моќници кои вадат остри ножеви за да обезбедат врвни работни места во ЕУ по европските избори, можеби ќе бидете разочарани“, пишува Политико.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...