Стано: Заканите на Хезболах кон Кипар се и закани кон ЕУ

Секоја закана кон земја членка на ЕУ претставува и закана кон Европската Унија, изјави денеска главниот портпарол на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика Петер Стано, во коментар на заканите упатени кон Кипар од страна на лидерот на Хезболах, поради наводна поддршка на Никозија за Израел.

- Кипар е земја членка на Европската Унија, што значи дека ЕУ е Кипар и Кипар е ЕУ. Тоа значи и дека секоја закана кон земја членка, е и закана кон Европската Унија. Во таа смисла ЕУ целосно го поддржува Кипар, истакна Стано.

Во врска со најновите тензии во јужен Либан, Стано истакна дека ЕУ внимателно ги следи случувањата меѓу Израел и Либан, што се причина за сериозна загриженост.

- Во повеќе прилики Европската Унија посочи дека е загрижена од можноста за зголемување на тензиите и судири. Исто, така, во повеќе прилики посочивме дека во согласност со Резолуцијата 1701 на Советот за безбедност на ОН, Европската Унија бара од сите страни да направат се што можат за деескалација или за запрат со преземање чекори што ќе водат кон ескалација, истакна Стано.

Според него, деескалацијата е многу важна за да се избегнат натамошни тензии во регионот и да се овозможат услови за мировни поговори.

Стано најави и дека најновиот развој на настаните на Бликсиот Исток ќе биде една од темите на средбата на министрите за надворешни работи на ЕУ предвидена за почетокот на следната недела.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Жена му на Трпе родила близнаци.
Трпе на работа донел мекици да части, и колегите го прашуваат дали близнаците му се еднојајчани или двојајчани.
- А бе, едното е двојајчано, а...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...