Украинскиот претседател ќе го предложи Арсениј Јаценјук за шеф на дипломатијата

Киев, 20 март (МИА) - Украинскиот претседател Виктор Јушченко до Парламентот ќе ја достави кандидатурата на Арсениј Јаценјук за функцијата министер за надворешни работи, соопшти портпаролот на претседателот Виктор Балог.

Според Балог, денешното изјаснување на пратениците по кандидатурата на Владимир Огризко за функцијата шеф на украинската дипломатија покажало неаргументирана спротивставеност меѓу Министерскиот совет и Парламентот по однос кадровската иницијатива на претседателот Јушченко.

Токму поради таа причина, украинскиот претседател донел одлука пред Врховната рада да поднесе друга кандидатура за местото министер за надворешни работи, оваа на Арсениј Јаценјук.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...