Во Словенија драстичен раст на заболени од новиот грип

Љубљана, 19 ноември (МИА) - Во Словенија изминатата седмица бројот на заболени од новиот грип драстично се зголемил, соопшти Институтот за заштита на здравјето, предупредувајќи дека тој неповолен тренд ќе продолжи.

Во првата седмица од ноември имало 17,9 заболени на 100.000 жители, а во втората 76,7 заболени на 100.000 граѓани. Досега во Словенија лабораториски се потврдени 624 случаи на зараза со пандемискиот грип, а Институтот, во исто време, соопшти дека се зголемува бројот на сезонски заболени дишни органи.

Во Словенија вакцината против новиот грип ја примиле околу 20.000 лица, меѓу кои голем број здравствени работници и хронични болни.

Претставници тврдат дека кај вакцинираните немало несакани ефекти. Вакцината која се користи во Словенија веќе ја примиле над два милиони лица во Европа.

На Словенија досега и се испорачани 75.000 дози вакцини против новиот грип, а до крајот на годината треба да пристигнат уште 266.000.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...