Во Прага одбележана 41-годишнина од самозапалувањето на Јан Палах

Прага, 16 јануари (МИА) - Граѓаните на Прага денеска ја одбележаа 41-годишнината од смртта на прашкиот студент, Јан Палах, кој се самозапали во знак на протест поради интервенцијата на советските сили кои влегоа во тогашна Чехословачка во август 1968 година, јави дописникот на МИА од Прага.

Дваесетгодишниот студент, кој со својот чин стана симбол на чешкиот отпор, се самозапали на плоштадот во центарот на Прага и почина три дена подоцна, а на неговиот погреб присуствуваа илјадници лица.

Самозапалувањето на Палах во тоа време предизвика бран на слични самоубиства во многу земји од поранешниот советски блок.

Во јануари 1989 година, неколкудневните демонстрации познати како „Неделата на Палах“ го означија почетокот на крајот на комунистичкиот режим.

- Јан Палах е недостижен, морален пример на кој ние постојано треба да се сеќаваме, рече Јарослава Чајова, организатор на чевствувањето на Јан Палах.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...