Папата сакал Турција да остане надвор од ЕУ

Лондон, 11 декември 2010 (МИА) - Папата сакал муслиманска Турција да остане вон Европската унија, а ватикански дипломати лобирале врз венецуелскиот претседател Хуго Чавес и настојувале формулацијата „христијански корени“ на Европа да влезе во европскиот Устав, објави Гардијан кој продолжува да објавува информации од Викиликс.

Папата има одговорност за засиленото несогласување на Ватикан за идејата за влез на Турција во ЕУ, се тврди во тајни преписки од американската Амбасада во Ватикан.

Во 2004 година кардинал Рацингер рекол дека не може да се дозволи една муслиманска држава да биде дел од Унијата иако во тоа време Ватикан бил неутрален за прашањето. Американски дипломат навел дека Рацингер „јасно разбира дека ако се дозволи во ЕУ да влезе муслиманска држава, тогаш тоа ќе ја ослаби тезата за христијански корени на Европа“.

Сепак, Пјетро Паролин, в.д. министер за надворешни работи пред американски дипломати изјавил дека коментарите на Рацингер се негово сопствено убедување, а не на Ватикан.

Според документите на Викиликс Ватикан помогнал за ослободување на 15 британски морнари приведени во март 1997 година од Иран поради навлегување во територијални води. Во други дипломатски преписки се вели дека луѓето околу Бенедикт Шеснаесетти не ги познавале доволно можностите на новите телекомуникации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Господ решил да ја посети земјата и да види колку се добри луѓето. И се симнал облечен како скитник седнал да проси. Поминало долго време никој ништо не му дал и тоа време досол...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...