Гадафи се обидел да се поврзе со шпанската Влада

Мадрид, 28 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи и членовите на неговиот режим неколку пати се обидоа да се поврзат со шпанската Влада по избувнувањето на конфликтот во Либија, меѓутоа властите во Мадрид одбија да контактираат со нив, изјави денеска шпанската министерка за надворешни работи Тринидад Хименес.

Таа ја спореди Либија со Сирија, која исто така е повикана од меѓународната заедница да го прекине насилството врз демонстрантите.

Според Хименес и меѓународната заедница и го дала на Сирија „истото време“ за соодветен одговор на немирите, како и на Гадафи.

Шефицата на шпанската дипломатија не ја коментира можноста за меѓународна интервенција во Сирија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...