Гадафи побрзо ќе биде соборен од неговите соработници, отколку од Нато

Рим, 31 март 2011 (МИА) - Бегствата на најблиските соработници на Гадафи повеќе ќе придонесат за неговото соборување од власт, отколку западните воени операции, изјави италијанскиот шеф на дипломатијата Франко Фратини.

Фратини, кој во понеделник ќе се сретне со високо позициониран претставник на либиските бунтовници, изјавата ја даде по веста дека либискиот министер за надворешни работи Муса Куса, кој беше еден од најблиските советници на Гадафи, избегал во Велика Британија.

-Ќе го натераме Гадафи да ја напушти власта не со воени дејствија, туку поскоро со силен меѓународен притисок за забрзување на бегствата на луѓето блиски до него, рече Фратини за телевизијата Канале Чинкве.

Овие луѓе „веќе сфатија или многу скоро ќе сфатат дека режимот е меѓународно изолиран и дека Гадафи не може да е дел од националното помирување, додаде тој.

Фратини посочи дека има блиски контакти со бунтовниците во Либија и дека во понеделник во Рим ќе разговара со нивниот претставник одговорен за надворешните работи Али Есави.

Италијанскиот шеф на дипломатијата ја повтори позицијата на неговата земја дека Гадафи треба да замине во прогонство и ја повика Африканската унија да најде држава која ќе му даде азил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...