Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство.

Министерството соопшти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци. Најмалку 60 луѓе денеска побарале медицинска помош, од кои петмина се примени во болница во тешка здравствена состојба.

Вкупно 505 луѓе побарале медицинска помош од вторникот до денеска, од кои 292 се хоспитализирани.

Западни медиуми тврдат дека само денеска се убиени најмалку 25 цивили.

Лекар од тимот на опозицијата тврди дека денеска снајперист застрелал 13 демонстранти.

Руската телевизија „Раша тудеј“ јави дека група снајперисти зазеле хотел во центарот на Киев и оттаму пукаат врз полицајците.

Според ИТАР-ТАСС по улиците во Киев не се забележува ниту еден полицаец, сообраќајот е хаотичен, метрото не работи, а украинското МВР ги посоветува жителите на Киев да не користат сопствени автомобили и да не ги напуштаат домовите без посебна причина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...