Постигнат договор за излез од политичката криза во Украина

Киев, 21 февруари 2014 (МИА) - Украинскиот претседател Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата денеска во присуство на европските посредници потпишаа договор за излез од политичката криза.

Договорот предвидува предвремени претседателски избори, формирање на коалициска влада и промена на уставот.

- Тоа е добар компромис за Украина, што дава шанса за мир и го отвора патот кон реформи и кон Европа. Полска и Европската унија го поддржуваат, напиша на Твитер шефот на полската дипломатија Радослав Шикорски.

Во подготовката на договорот учествуваа Јанукович, Шикорски и германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...