Втората црна кутија потврди дека копилотот намерно го урна Ербасот А320

Втората црна кутија ги потврди сомнежите

Париз, 4 април 2015 (МИА) - Втората црна кутија на Ербасот А320 на Џерманвингс кој се урна во Француските Алпи пред десетина дена потврди дека копилотот намерно го уништи авионот, со што ја предизвика својата и смртта на сите 149 патници и членови на екипажот, јавува дописникот на МИА од Париз.

Ова е потврдено од Бирото за истраги и анализи за безбедност во Цивилната авијација (БЕА).

„Првото читање на податоците на црната кутија (на која беа снимени параметрите на летот), покажува дека пилотот кој се наоѓаше во пилотската кабина, го искористи автоматскиот пилот за да го наведе авионот да се спушти на само 100 фита, односно само 30 метри височина, притоа на повеќе пати при спуштањето на авионот, пилотот ја промени брзината на спуштање на автоматскиот пилот за да го забрза спуштањето на авионот“ – назначи БЕА.

Втората црна кутија беше пронајдена вчера во еден од доловите на местото каде се сруши авионот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...