Почнуваме процес на департизација и професионализација на институциите

Скопје, 29 јуни 2017 (МИА) - Граѓаните 11 години сведочеа што значи целосна партизација на државните институции, каде што од најнизок па до највисок ешалон беа вработувани лица кои од потребните критериуми поседуваа единствено партиска подобност, соопшти СДСМ реагирајќи на обвинувањето на ВМРО-ДПМНЕ дека се назначуваат директори на институции без почитување на законите.

- ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани обвинувања со денови создава заблуда кај јавноста, бидејќи станува збор за привремени решенија, односно назначување вршители на должност. Конечните решенија, без разлика за кои личности ќе се работи, ќе бидат според потребните квалификации во согласност со Законот за државни службеници.

СДСМ, преку Владата што ја предводи, започнува процес на департизација и професионализација на институциите. Државните институции ќе работат ефикасно, професионално и во интерес на граѓаните, за никогаш повеќе да не се повтори министерствата да функционираат како партиски штабови, а Македонија да биде квалификувана како заробена држава, како што тоа беше за време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, наведува СДСМ во реакцијата.

Партијата додава дека за време на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ се случило целосно поклопување на државата, а меѓу најочигледните примери за тоа, како што наведува, била партизацијата на Министерството за внатрешни работи.

- Според признание на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, ВМРО-ДПМНЕ го претвори во ВМРО-МВРО, пишува во реакцијата на СДСМ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Господ решил да ја посети земјата и да види колку се добри луѓето. И се симнал облечен како скитник седнал да проси. Поминало долго време никој ништо не му дал и тоа време досол...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...