Лукаревска: Почна исплатата на „МојДДВ“ за октомври, ноември и декември

– Започна исплатата за второто тримесечје на „МојДДВ“. На сметките на апликацијата МојДДВ кои скенирале фискални сметки во месеците октомври, ноември и декември 2019 година, ќе бидат исплатени 3.871.000 евра, објави попладнево директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на својот Фејбук профил.– Управата за јавни приходи уште еднаш апелира до граѓаните да ги проверат своите трансакциски сметки и доколку има грешка во внесувањето, да ја коригираат со цел навремена и ефикасна исплата, напиша Лукаревска.

Според податоците што таа ги објави, во периодот од 1 јули лани до 31 јануари годинава апликацијата МојДДВ ја користеле 236.442 корисници, а скенирани се 66,885 милиони фискални сметки. Остварен е промет од 32,456 милијарди денари. Вкупно остварниот ДДВ е 3,512 милијарди денари, а повратот на ДДВ е 526,8 милиони денари или 8.567.000 евра.

Само во јануари годинава има нови 23,387 корисници на апликацијата и вкупниот поврат на ДДВ заклучно со 31 јануари изнесува 1.724.000 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...