Во Анкара објавена стихозбирката „Врв“ на Ферид Мухиќ

Скопје, 10 јуни (МИА) - Издавачката куќа „Бенгу“ од Анкара објави избор од поезијата на македонскиот поет, есеист и филозоф Ферид Мухиќ. Стихозбирката насловена „Врв“ содржи 116 песни кои на турски јазик ги преведе Марија Леонтиќ.

Предговорот кон книгата го напиша познатиот турски критичар Хусеин Обзај, кој беше и промотор на книгата.

Промоцијата на „Врв“ во Анкара ја организираше Сојузот на писателите на Евроазија и на неа присуствуваа повеќе угледни личности од литературниот и културниот живот на Турција меѓу кои беше и турскиот министер за култура Ертуѓул Гунај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...