Во дебарското село Гари осветен милениумски крст

Дебар, 27 септември (МИА) - Во дебарското село Гари по повод големиот православен празник Воздвишение на чесниот крст - Крстовден беше осветен Милениумски крст.

Осветувањето го изврши  намесникот на дебарската парохија, Благоја Спировски,  во присуство на голем број некогашни жители на селото.

Крстот е висок десет метри, а е изграден со средства - донација од Јован Марковски од Скопје, по потекло од ова село.

- Крстот нека го осветлува селото како што Исус Христос го осветлува светот и христијанството, рече Марковски.

Во ова село, едно од десеттината на Мала Река, до пред околу пет децении имало повеќе од 1.800 жители, но по затворањето на земјоделската задруга тие масовно го напуштаат селото и главно се населуваат во Скопје. Во обновените куќи тие редовно доаѓаат, особено во летниот период.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...