Договорена соработка меѓу Прилеп и Русе, Бугарија

Прилеп, 20 октомври (МИА) - Општина Прилеп договори соработка од областа на културата со општината Русе од Република Бугарија. Ова е договорено викендов на еднодневната работна посета на прилепската делегација предводена од градоначалникот Марјан Ристески на Русе на покана од неговиот бугарски колега Божидар Иотов.

Според шефот на кабинетот на прилепскиот градоначалник Ане Лашкоска, претставниците од општина Прилеп ја посетија регионалната депонија во општина Русе, прочистителната станица и претпријатието задолжено за гасификација на Русе.

- Делегацијата од Прилеп го посети и Секторот за евроинтеграции во бугарската општина, кога беше договорено и пренесување на искуства помеѓу двете општини, вели Лашкоска.

Договорено е отпочнување на соработка во областа на културата меѓу двете општини и тоа за Прилепскиот карневал, за Фестивалот на гајди и за Фестивалот на пивото,  бидејќи вакви манифестации се оддржуваат и во двете општини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...