Невзат Бејта - министер за локална самоуправа

Скопје, 29 јули 2011 (МИА) - Министер за локална самоуправа во новиот состав на Владата е Невзат Бејта (1961), кој од 2005  до 2009 година беше градоначалник на општина Гостивар и потпретседател на Заедницата на единиците на локална самоуправа на Република Македонија - ЗЕЛС.

Бејта од 2002 до 2005 година беше пратеник во Собранието на Република Македонија. Завршил историја на Филозофскиот факултет во Приштина.

Во 1985 година работел како професор по историја во ОУ „Перпарими“ во гостиварско Чегране, од 1987 до 2002 бил професор по историја во СОУ „Гостивар“ од Гостивар.

Во 2009 година беше заменик-претседател на ДУИ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...