Василичарски карневал во битолското село Цапари

Битола, 13 јануари 2012 (МИА) - Одборот за организација на традиционалниот Василичарски карневал што секоја година се одржува во потпелистерското село Цапари, денеска соопшти дека утре претпладне низ улиците во тоа село ќе продефилираат педесттина лица од различни возрасти под маски.

Според Јован Настевски, член на одборот, Василичарскиот карневал датира од педесетите години на минатиот век, кога одредени организатори имале и проблеми со тогашните власти кои не ја поддржувале оваа традиција на жителите од село Цапари.

- Годинава се пријавени повеќе учесници наспроти минатата година. Најавени се најразлични маски од учесниците на карневалот кои во 9 часот ќе се соберат на средсело, а потоа ќе минуваат низ сите селски улици каде ќе бидат пречекани од локалното население, но и гостите од Битола и други градови каде сега живеат многу цапарчани, истакна Настевски.

Одборот за организација на традиционалниот Василичарски карневал во Цапари очекува в година таа манифестација да добие поголема институционална поддршка, за да не се случи поради миграцијата на населението да згасне овој редок собир негуван и пренесуван од генерации на генерации.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...