Јапонија одобри експерименти со човечки и ембриони од глувци

Министерството за образование, култура, спорт, науки и технологии на Јапонија го одобри барањето на неколку научници, за експерименти со хибридни човечки и глувчешки ембриони.

Според списанието „Нејчр“, претходно во земјата важела забрана за работа со ембриони што содржат клетки на човек, како и какви било експерименти со мешани ембриони постари од 14 дена. Од 1 март 2019 година, таквите ембриони може да не бидат уништувани и две седмици по создавањето, а дозволено е и внесување во утробата на женки сурогат-мајки, од одредени животни.

Така, како што наведува изворот, сега биологот Хиромицу Накаучи од Токио може без пречки да врши експерименти со вметнување човечки ткива во организам на глувци, а подоцна да премине и на поголеми животни.

Накаучи истакнува дека основна цел на неговите експерименти е вештачко создавање панкреас, којшто ќе може да биде пресаден на човек.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...