Нетанјаху го повика својот главен ривал во широка коалиција

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да може да формира десно оријентирана влада по изборите и го повика неговиот главен ривал, центристот Бени Ганц, да му се придружи во широка коалиција.

Засега нема одговор од седиштето на Сино-белата партија на Ганц.

Претходно, дел од медиумите објавија дека израелскиот премиер ќе се обиде да формира коалиција со своите верски и националистички сојузници и покрај лошите резултати на парламентарните избори.

Според кабинетот на премиерот Нетанјаху, израелскиот лидер нема да присуствува на годинашното Генерално собрание на ОН во Њујорк. Патувањето беше откажано неколку часа по затворањето на гласачките места, кога излезните анкети покажаа дека Нетанјаху нема да има мнозинство во Парламентот. Тој ја откажа и посетата на САД за време на која требаше да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...