Папата Франциск не се чувствува добро

Папата Франциск е болен и нема да присуствува на денешната миса со римски свештеници во базиликата Свети Јован Латерански, соопштија официјални лица.Ватикан информира дека 83-годишниот папа не се чувствува добро и оти одлучил да остане во близина на ватиканскиот хотел „Света Марта“ во кој живее, како и дека ќе продолжи со другите планирани обврски.

Нема повеќе официјални информации за природата на болеста на папата, додека некои светски агенции јавија дека тој бил виден како кива и го секне носот за време на вчерашната миса. Веста за здравјето на папата доаѓа во момент кога Италија се соочува со епидемија на новиот коронавирус.

Во северна Италија пријавени се 400 луѓе се заразени со новиот коронавирус. Три лица биле заразени во Рим и сите се излекувани.

Светските агенции потсетуваат дека папата генерално е во добра здравствена состојба. Како млад загубил дел од белите дробови поради респираторна болест, а има и ишијас кој му го отежнува одењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...