Цените на нафтата паднаа поради порастот на новозаразени со коронавирусот

Цените на нафтата денеска паднаа на азиските берзи поради загриженоста дека порастот на нови случаи на коронавирус во Кина и САД би можел да го запре закрепнувањето на побарувачката на гориво, и покрај олеснувањето на мерките за ограничување на движењето на луѓето.Цената на фјучерсите за нафтата „брент“ од Северното Море падна за 22 центи, или 0,5 проценти, на 40,49 американски долари за барел во утринското тргување, откако во претходната трговска сесија падна за 25 центи.

Американската „лесна“ н афта WTI утрово се тргуваше за тргуваше со пад од 1,0 процент, или за 38 центи, на ниво од 37,58 американски долари за барел со што го продолжи надолниот тренд, откако синоќа падна за 42 центи.

Загриженоста за побарувачката на гориво се зголеми откако се појавија извештаи за пораст на бројот на заразени со коронавирусот во Кина, поради што Пекинг ги прекинва летовите и ги затвори училиштата, а неколку американски држави, вклучувајќи ги Тексас, Флорида и Калифорнија, пријавија нагло зголемување на новозаразени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...