ОН: Пандемијата ги влошува конфликтите во светот

Пандемијата со коронавирусот ја влошува хуманитарната состојба во најсмртоносните конфликти во светот и се заканува дека ќе предизвика економска пустош што ќе го ескалира насилството, предупредуваат дипломати и експерти на ОН.Ковид-19 ги ​​спречува програмите за помош, ги пренасочува вниманието и ресурсите на клучните сили кои се борат против смртоносниот вирус и ги намалува дознаките до веќе нестабилните економски ослабени економии, велат тие.

– Постои многу високо ниво на загриженост дека нејзиното економско влијание ќе предизвика поголемо нарушување, повеќе конфликти, изјави експертот на ОН Ричард Гоуан.

– Се уште сме на почетокот на прилично долгата драма, нагласи тој.

Повикот на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за глобален прекин на огнот во март, во голема мерка помина без внимание, бидејќи борбите продолжуваат да беснеат во жариштата како Јемен, Либија и Сирија.

„Заклучувањето“ го ограничува движењето на пратениците, мировниците и невладините агенции, ги спречува напорите за посредување и спречува ширење на потребната помош за ранливи цивили.

– Гладот ​​е повторно на хоризонтот. Конфликтот повторно ескалира. Економијата е иритирана повторно. Хуманитарните агенции се речиси повторно скршени. И тогаш новите проблеми – Ковид-19 се шират надвор од контрола, изјави началникпт за помош вп ОН, Марк Лоукок.

Британскиот дипломат изјави пред Советот за безбедност на ОН дека кризата со коронавирусот ги намалила дознаките од странство, што долго време беше план за спасување на Јемен, за дури 70 проценти. Тој ја наведе неодамнешната студија според која околу половина од јеменските семејства изгубиле најмалку 50 проценти од своите приходи од април.

Дипломатите велат дека западните влади ја намалуваат количината на помош што им ја испраќаат на хуманитарните кризни зони, бидејќи се фокусираат на обнова на нивните сопствени економии.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Колегите го прашуваат Трпе што и земал на девојката за роденден.
- А бе имаше само 500 денари во новчаникот, да имаше повеќе и тие ќе и ги земев.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...