Бајден ќе потпише неколку извршни наредби поврзани со борбата против Ковид

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе потпише десет извршни наредби за борба против коронавирусот, вклучително и наредба фондот за непогоди да се искористи за отворање училишта, додека истовремено се бара од луѓето да носат маски во авиони и автобуси“, изјавија официјални лица, пренесуваат американските медиуми.

– Влегуваме во нешто што може да биде најтешкиот и најсмртоносен период на вирусот и мора да ја оставиме политиката настрана, конечно соочувајќи се со пандемијата како единствена нација, рече Бајден за време на инаугурацијата.

Една од наредбите ќе биде носење маски на аеродромите и јавниот превоз, вклучително и во возови, авиони и меѓуградски автобуси, додаваат официјалните лица.

Бајден планира да потпише наредби за формирање оддели за тестирање за Ковид-19 за да се зголеми бројот на тестови. Исто така, планирани се и наредби во однос на вакцинирањето и зголемено производство на вакцини.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се вратил Мујо од партиски состанок потечен во двете очи.
"Што се случи?"- го прашале.
"Па, знаете, партискиот состанок беше многу долг..."
"И ?"
"Јас седев зад...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...