Израелско истражување: Вакцината на „Фајзер“ е 94 отсто ефикасна

Вакцината на Фајзер/Бионтех против коронавирусот покажала ефикасност од 94 проценти во студија на повеќе од милион луѓе, соопшти најголемата израелска компанија за здравствено осигурување.Според компанијата Клалит, тестирани биле 600.000 луѓе кои примиле две препорачани дози на вакцина, и ист број на луѓе кои не биле вакцинирани.

Вакцините покажаа намалување на симптомите за 94 проценти и пад на тешките случаи за 92 проценти во споредба со оние 600.000 луѓе кои не биле вакцинирани, се вели во соопштението на компанијата.

Ефикасноста на вакцината е во сите возрасни групи, вклучувајќи ги и луѓето над 70 години, соопшти компанијата.

Повеќе од 3,8 милиони луѓе се вакцинирани во Израел од средината на декември минатата година, со 2,4 милиони од нив со примена на втора доза.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...