Коперникус: Многу е веројатно дека зимата ќе биде потопла од вообичаено

Температурите оваа зима ќе бидат една од главните грижи на Европејците кои се справуваат со поскапувањето на енергенсите. Степен повисоко или пониско одамна не играл толку важна улога, а метеоролозите ширум континентот работат на тоа да направат што попрецизни прогнози за овогодишната грејна сезона, коментираат светските агенции.– Веројатно е дека зимата ќе биде потопла од вообичаено, изјави за француските медиуми Карло Буонтемпо, директор на програмата за следење на климатските промени Коперникус.

– Но, сè уште постои значителна шанса за блокирање на струењата што може да донесе студен воздух и ниски ветрови над Европа, нагласи тој.

Блокирањето на струењата во зима често носи стабилно, но екстремно студено време. Коперникус вообичаено произведува сезонски прогнози за Европскиот центар за временски прогнози (ECMWF).

– Ни се чинеше дека овие настани може да се случат во ноември, но сега се чини дека ќе има значително продирање на студ во декември, рече Буонтемпо, уште еднаш потсетувајќи дека синоптичарите го прогнозираат времето, но не можат да го предвидат.

Се очекува европската зима да биде потопла поради глобалниот временски феномен „Ла Ниња“, кој е поврзан со ладењето на површинските температури во централниот и источниот екваторијален дел на Тихиот Океан.

Агенцијата ќе ја обнови својата зимска прогноза следниот месец кога ќе бидат активни сите подвижни сили кои го одредуваат времето во зимските месеци, па прогнозата веројатно ќе биде попрецизна.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...