Русите бараат телото на Навални да му биде предадено на неговото семејство

Повеќе од 67.000 руски граѓани испратиле официјални белешки до Истражниот комитет на земјата, со кои бараат телото на Алексеј Навални да му биде вратено на неговото семејство, објави Медуза.Иницијативата поведена од групата за човекови права ОВД-Инфо доаѓа откако Европската Унија побара независна меѓународна истрага за смртта на Навални.

Летонската „Новаја.газета Европа“ (Novaya.gazeta Europe) на 18 февруари објави дека полицијата ја обезбедува локалната мртовечница во арктичкиот град Салехард поради шпекулациите за локацијата на телото на 47-годишниот Навални.

Навални е последниот во долгата листа на непријатели на Путин, кои завршија мртви под сомнителни околности во странство или во Русија.

Откако беше објавена смртта на Навални на 16 февруари, руската полиција ги опколи спомениците каде што луѓето положуваја цвеќе и палеа свеќи за Навални, а уапси повеќе од 430 осомничени во десетици градови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Црногорецот му раскажува на внукот како на времето храбро се бореле со Турците.
- "Ми ка соколови низ Цетиње, а Турци ка пизде за нама"
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Ден на Царинската служба на Република...
1629.- Роден е холандскиот астроном, математичар...
1685.- Умре англискиот писател Томас Отвеј, чии...
1759.- Умре германскиот композитор Георг Фридрих...