Top Gun: Maverick е петти филм по најголема заработка во САД

„Топ ган 2: Маверик“ (Top Gun: Maverick) вчера стана петти филм со најголема заработка на сите времиња на својот домашен пазар, напредувајќи пред хитот „Црниот пантер“ на „Марвел“ од 2018 година.„Топ ган 2“ има заработено 701 милион долари во Северна Америка, додека „Црниот пантер“ своевремено заработи 700 милиони долари. Долгоочекувано продолжение на хит-филмот „Топ Ган“ од 1986 година, со Том Круз во главната улога, може да се пофали и со светска заработка од 1,4 милијарди долари.

„Војна на ѕвездите: Моќта се буди“ од 2015. е сѐ уште на првото место – со заработка од 936 милиони долари, додека „Одмаздници: Крај на игрите“ од 2019. е на второто место со 858 милиони долари. Минатогодишниот „Спајдермен: Нема пат до дома“ – филм со најголема заработка објавен за време на корона-пандемијата – е трет на сите времиња откако заработи повеќе од 800 милиони долари дома.

Нареден, четврти филм на оваа листа е „Аватар“ од 2009 година на режисерот Џејмс Камерон, којшто е на четвртото место досега со 760 милиони долари во Северна Америка, а повторно треба да биде прикажан во кината подоцна овој месец. А, вториот дел излегува во декември оваа 2022 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...