Вуди Ален нема намера да се пензионира, вели неговиот тим

Лос Анџелес, 20 септември 2022 (МИА) – Откако режисерот Вуди Ален навести дека ќе се пензионира, неговиот претставник сега го порекнува тоа.

Ален претходно викендов за шпанскиот весник „Ла Вангардија“ (La Vanguardia), повторно навести дека веќе нема намера да снима филмови и наместо тоа ќе се префрли на пишување раскази и романи. Откако веста за коментарот се прошири низ јавноста, таборот на Ален го отфрли тврдењето.

– Вуди Ален никогаш не рече дека се пензионира, ниту пак рече дека пишува роман. Тој рече дека размислува да не снима филмови бидејќи снимањето филмови кои одат директно или многу брзо на стрим-платформите не му е толку пријатно, бидејќи тој е голем љубител на кино-искуството. Во мигов, тој нема намера да се пензионира и е многу возбуден што ќе биде во Париз каде што го снима својот нов филм, којшто ќе биде негов 50-ти, изјави неговиот претставник вчера за „Варајети“ (Variety).

Неговиот последен филм „Оса 22“ (Wasp 22) се снима во Париз, Франција.

Вуди Ален го објави „Рифкиновиот фестивал“ (Rifkin’s Festival) во 2020 година. Филмот заработи само 2,3 милиони долари и имаше лоши критики, а некои луѓе го нарекоа и негов најлош филм.

Во време на корона-пандемијата, почна да пишува збирка раскази, под наслов „Нулта гравитација“. Збирката беше објавена оваа година, по обновените наводи за сексуална злоупотреба нагласени во документарецот „Ален против Фароу“ на Кирби Дик и Ејми Зиринг.

Документарната серија од четири дела, номинирана и за „Еми“, го прикажува наводното недозволено сексуално однесување на Ален кон неговата ќерка Дилан Фароу. Нејзината мајка Мија Фароу го обвини режисерот за злоупотреба во 1992 година, но среде движењето „#MeToo“, случајот беше вратен под лупа. Ален ги негираше тврдењата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...