Клоп: Ливерпул е како Роки Балбоа

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп даде уште една импресивна изјава непосредно пред почетокот на сезоната во Премиер лигата.

Германецот ги спореди „црвените“ со легендарниот боксер Роки Балбоа од култниот филмски серијал, откако објави дека неговиот тим ќе се бори напорно за титулата, но останува аутсајдер во битката за првото место.Ливерпул потрошија над 170 милиони фунти за играчи, земајќи солидни фигури како Наби Кеита, Фабињо, Џердан Шакири и Алисон, но и покрај големите очекувања, тренерот останува претпазлив.

- Ние треба да бидеме попостојани и го знаеме тоа. Треба да бидеме попрецизни и поагресивни. Едноставно треба да подобриме сè. Со Сити си разменивме по една победа минатата сезона, па така останатите натпревари решаваат сѐ. Сепак, планот е да се бориме за титулата. Ќе скокнеме во длабочината и ќе бидеме таму додека не ни снема воздух. Сити останува фаворит. Ние сме Роки Балбоа, а не Иван Драго. Ние мора да се бориме напорно, рече Клоп.

Неговиот тим ја открива кампањата во недела против Вест Хем, кој исто така се засили сериозно, давајќи над 100 милиони фунти за фудбалери, во стремежот да ја подобри 13-тата позиција, на која се најде минатата година.

- Мануел Пелегрини е одличен тактичар и сега тие се сосема различен и многу добар тим. Сепак ние сме домаќини и луѓето очекуваат од нас да победиме. Ова е, сепак, првиот натпревар за сезоната, за кој не може да се направат големи анализи. Важно е како ќе играме и очекува да го направиме тоа добро, додаде шефот на Ливерпул.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...