УЕФА ги објави кандидатите за Играч на годината

УЕФА ги објави имињата на тројцата кандидати за Играч на годината за сезоната 2018/2019. Церемонијата на доделување на наградите ќе се одржи на 29 август во Монако.Жири од 80 тренери на екипи кои учествуваа во групната фаза од Лигата на шампиони и Лига Европа минатата година, како и 55 новинари, ги избраа тројцата играчи кои ќе се натпреваруваат за индивидуалната награда.

Победникот ќе биде определен помеѓу Лионел Меси (Аргентина и Барселона), Кристијано Роналдо (Португалија и Јувентус) и Вирџил ван Дајк (Холандија и Ливерпул).

Секој од жирито, составено од тренери и новинари, ги именуваше своите тројца играчи кои имаат добиено пет, три или еден бод соодветно. Врз основа на ова беа определени тројцата фудбалери со најмногу гласови.

Во топ 10 се најдоа и Алисон Бекер (Ливерпул) – 57 поени, Садио Мане (Ливерпул) – 51 поен, Мохамед Салах (Ливерпул) – 49 поени, Матаис де Лихт (Ајакс и Барселона) – 27 поени, Френки де Јонг ( Ајакс и Барселона) 27 поени, Рахим Стерлинг (Манчестер Сити (12 поени).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...