Ангеловски: Ќе дадеме се од себе да ја постигнеме целта

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски, по синоќешната победа (2:0) во Рига над Летонија, верува дека неговите избраници имаат шанса да се вмешаат во борбата за второто место кое носи учеството на ЕУРО 2020.Во последните четири натпревари од квалификациите за Европското првенство 2020 влегуваме со цел да се бориме за место меѓу најдобрите во групата. Сега ни треба „ладна глава“ во репрезентацијата, а еуфорија на трибините. Јас знам колку е квалитетна оваа репрезентација и ќе дадеме се од себе да ја постигнеме целта, истакна Ангеловски.

До крајот на квалификациите „црвено-жолтите“ играат дома со Словенија и Израел, а гостуваат кај Полска и Австрија.

По шест кола во Г-групата, лидер е Полска со 13 бода, Словенија е втора со 11, Австрија на третото место има 10, Македонија и Израел собраа по осум, последна е Летонија без освоен бод.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...