Челзи најпрофитабилен клуб во последните два трансфер рока

Меѓународниот центарот за спортска истражувачка опсерваторија (ЦИЕС) објави извештај за билансот на клубовите во последните два трансфер прозора.Челзи има најдобри перформанси, најмногу поради ограничената забрана за трансфер. Билансот на „сините“ изнесуваше плус 205 милиони евра. Тие продадоа 16 играчи за 250 милиони, а го купија само Матео Ковачиќ од Реал Мадрид.

Исто така, во првите 10 се најдоа: Бенфика (166 милиони), Ајакс (137 милиони), Спортинг (92 милиони), Ред Бул Салцбург (75 милиони), Лил (69 милиони), Хофенхајм (69 милиони), Сампдорија (57 милиони), ПСВ (56 милиони) и Емполи (50 милиони).

Во најдобрите пет европски лиги, само француската Лига 1 има позитивен биланс од 106 милиони. Англиската Премиер лига достигна минус од 844 милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...