Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо стравува дека фудбалот оди во погрешна насока. Причината за ова откритие беше откажаниот гол на Хари Кејн за време на вчерашниот натпревар на „петлите“ против Шефилд Јунајтед.Голот, со кој тимот од Лондон би можеа да направат 1:1, не беше признат по интервенцијата на ВАР заради игра со рака на Лукас Моура. Бразилецот беше турнат во оваа ситуација и падна на земја без да може да направи нешто друго, но судиите ги следеа новите правила, според кои секоја игра со рака при градење на даден гол е санкциониран.

Повеќето експерти и обожаватели се налутија што правилата се такви и дозволуваат чистиот гол да се поништи на сличен начин. Менаџерот на Шефилд Јунајтед, Крис Вајлдер, ја опиша одлуката како „фарса“.

– Судијата е во канцеларија. Никогаш не се жалам на човекот со свирката, бидејќи тој веќе не е судија. Мислам дека судијата треба да биде човекот на теренот и луѓето во канцеларијата треба само да го поддржуваат и да му помогнат. Ова не е случај. Не можеме да очекуваме судијата кој не е добар на теренот да биде добар во канцеларија. Одиме во насока што е навистина лошо за убавата игра во која сите сме за вљубени, рече Мурињо по поразот од 3:1.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...