И Гатузо незадоволен од правилата за пенал при игра со рака

Расте незадоволството во италијанската Серија А околу досудените пенали поради прекршок со рака во сопствениот шеснаесетник. Откако пред два дена, тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини побара промена на правилата, тоа го стори и Џенаро Гатузо, предводникот на Наполи.Против неговиот тим синоќа беше досуден пенал по кој Милан се спаси од пораз и изедначи на 2:2.

– Играв против Милан, клубот каде станав играч и затоа за мене овој меч беше емотивен. Што се однесува до користењето на рацете, не можам да замислам играч да трча или скока со рацете зад грб. Ми се чини дека го срушивме рекордот во првенството на досудени пенали поради игра со рака. Правилата треба да се променат. Оние кои играле фудбал, знаат дека ни треба движење на рацете за да скокаме. За две години за тоа постојано се зборуваше, но ништо не се смени, истакна Гатузо.

Против Наполи беше досуден пенал при старт на дефанзивецот Никола Максимовиќ, кој беше чист и на топка, меѓутоа имаше мал контакт со раката со Бонавентура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...