УЕФА планира да ја реформира Лигата на шампионите до 2024 година

Европската фудбалска федерација развива нов формат за Лигата на шампионите, пренесува „АС“.Според изворот, претседателот на организацијата, Александар Чеферин, преговара со пет претставници на Европската клупска асоцијација (ЕЦА): Реал Мадрид, Јувентус, Манчестер јунајтед, Фенербахче и ПСЖ.

УЕФА, наводно, планира да им даде на најголемите клубови во Европа повлијателна улога на новиот турнир и има намера да развие нов систем за дистрибуција на приходите. Како дел од реформата, може да се создаде нова компанија, во која и УЕФА и клубовите учесници можат да добијат свој удел.

Реформата е планирана за 2024 година, со претпоставка дека може да се случи една до две години порано доколку преговорите бидат успешни и брзи. Забележано е дека тоа може да влијае на националните турнири. Бројот на учесници во врвните европски првенства може да се намали на 16 екипи, а бројот на етапите во куп-натпреварите да се намали на 4-5.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...