Реал се смета себеси за фаворит за Халанд

Реал Мадрид сака да го купи напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд. Мадридскиот клуб силно е заинтересиран за 20-годишниот напаѓач и е уверен дека е фаворит во борбата со многу врвни клубови во Европа, за Норвежанецот.Прво, клубот е свесен за желбата на Халанд да се приклучи на тимот од Мадрид. Играчот за врска на Реал Мадрид, Мартин Едегор, му соопшти на напаѓачот на Борусија за предностите на играњето за клубот. Второ, претседателот на бордот на директори на Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке, со претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, имаат блиски односи. Трето, агентот Мино Рајола е многу заинтересиран да започне плодна соработка со Реал, пишува шпанскиот весник „Ас“.

Најважната точка е добриот однос на Вацке со Перез, бидејќи Борусија ќе му даде приоритет на Реал Мадрид при изборот на нов клуб за Халанд. Исто така постои можност клубовите да се договорат за трансфер на сумата во неколку транши.

Реал Мадрид ќе мора да потроши околу 150 милиони евра за да го купи Халанд од Борусија. Платата на играчот може да достигне 20 милиони евра годишно. Договорот на напаѓачот со Мадрид може да важи шест години.

Претходно беше соопштено дека претставниците на Халанд разговарале со Реал Мадрид, Барселона, Челзи, Манчестер сити, Манчестер јунајтед и Ливерпул.

Норвежанецот оваа сезона постигна 21 гол на 22 натпревари во Бундеслигата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отишол Трпе да купи таксени марки во трафика и ја прашува продавачката:
- Имате ли таксени марки од пет денари?
- Да!
- А колку чинат?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1514.- Умре италијанскиот архитект Донато...
1689.- Англискиот кралски пар Вилијам Трети...
1713.- Потпишан е Утрехтскиот мир меѓу...
1755.- Роден е англискиот хирург и палеонтолог...