Киево прогласи банкрот и е исклучен од Серија Б

Киево е исклучен од Серија Б поради банкрот, објави Фудбал Италија. Неговото место во втората италијанска дивизија ќе го заземе Козенца.„Летечките магариња“ поднеле жалба против пресудата, но таа била одбиена. Поради банкрот, клубот може да продолжи да настапува не повисоко од Серија Д.

Од истата причина од Серија Ц беа исклучени: Карпи, Новара, Самбендетезе и Казертана. Во исто време, Паганезе ја добија жалбата и успеаја да го сочува своето место во третата италијанска лига.

Минатата сезона Киево заврши осми во Серија Б и играше во плејофот за Серија А. Највисок резултат на тимот е петтото место во Серија А во 2001/02, по што клубот од Верона играше во квалификациите за Лигата на шампионите и Купот на УЕФА.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...