Роналдо го воодушеви фудбалскиот свет со апсолутен рекорд според постигнати голови

Постигнувајќи два гола во победата на Манчестер јунајтед во премиерлигашкото дерби против Арсенал (3-2), португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо (36) дојде до неверојатна бројка од 801 голови на официјалните натпревари што во најсилните лиги во светот претходно не му успеало на никој друг.Иако не постои унифицирана база на податоци за утврдување, кој е најдобриот стрелец на сите времиња, поголемиот број медиуми во светот се согласни дека Роналдо е првиот голгетер кому тоа му успеало.

Иако постои полемика околу неговиот статус на најдобар стрелец во машкиот фудбал, бидејќи бразилските легенди Пеле и Ромарио постигнаа над 1000 голови во своите кариери, статистичарите посочуваат дека португалскиот напаѓач е на чело на листата според постигнати голови на официјални натпревари. Чесите тврдат дека Јозеф Бичан, кој настапуваше во поранешна Чехословачка и во Австрија, постигнал 821 голови, но во таа бројка се вклучени и погодоци на неофицијални меѓународни натпревари.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...