Рангник: Повик од Јунaјтед не се одбива

Кога ќе ве повика клуб каков што е Манчестер јунајтед тоа не се одбива, рече денеска германскиот фудбалски стратег Ралф Рангник (63) на првата прес-конференција откако седна на клупата на „Црвените ѓаволи“.-Тоа е еден од најголемите, ако не и најголемиот клуб во светот, и среќен сум што ќе работам со оваа група играчи, изјави Рангник, кој ја почна својата улога на привремен тренер на Јунајтед до крајот на сезоната, откако му беше одобрена работната дозвола и сите други неопходни документи.

Рангник порача дека ги следел последните натпревари на Манчестер јунајтед и оти е запознат со состојбата во англискиот премиерлигашки фудбал.

– Секако, ги следев сите последни натпревари, дури и пред да ме контактираат од клубот. Прилично сум свесен што се случува во клубот и во Премиер лигата. Оваа екипа има талент и искуство, а главната цел е да се внесе рамнотежа во тимот. Доколку се погледне вкупниот број примени голови, тоа е во просек два по натпревар. Тоа едноставно е премногу, посочи Рангник.

Тој ќе дебитира в недела против Кристал Палас на домашен терен, а екипата ја презема седмопласирана со 21 бодови, 11 помалку од лидерот Челзи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...