ФИФА воведува нови правила за позајмување играчи

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) на својата официјална веб-страница објави воведување нови правила за позајмување играчи. Се известува дека тие ќе стапат на сила од јули 2022 година.Од сезоната 2022/23, ќе биде потребен писмен договор со кој ќе се дефинираат условите на закупот, особено неговото времетраење и финансиските услови. Ќе има и минимален рок на закуп, што е интервал помеѓу два периода на регистрација, и максимален рок од една година.

ФИФА ќе воведе ограничување на бројот на позајмени играчи по сезона меѓу исти клубови: во текот на сезоната, еден клуб може да има не повеќе од тројца играчи позајмени во еден клуб и ист број играчи позајмени од еден клуб.

Како што е наведено на веб-страницата, ќе биде воспоставен преоден период за да се обезбеди непречено спроведување на овие ограничувања:

Од 1 јули 2022 година до 30 јуни 2023 година, еден клуб ќе може да има најмногу осум играчи на позајмица и исто толку позајмени играчи во кој било момент од сезоната;

Од 1 јули 2023 година до 30 јуни 2024 година ќе работи истиот систем, но со максимален број играчи – седум.

Конечно, од 1 јули 2024 година ќе има лимит до шест играчи.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...