Тухел знае што му недостига на Челзи за да биде конкурентен за шампионскиот трофеј

Тренерот на Челзи, Томас Тухел, по ремито (1:1) со Манчестер јунајтед синоќа на натпреварот од 37. коло на шампионатот на Англија, проговори за тоа што му недостига на тимот за да се бори за шампионската титула оваа сезона.– Погледнете како играше Рис Џејмс, кој пропушти 12 недели. Ни недостигаше овој квалитет, но сепак остануваме во топ 3 екипи на шампионатот. Бевме блиску до пласман во следното полуфинале во Лигата на шампионите и за неколку месеци ќе учествуваме во второто куп-финале. Денеска не можевме да сметаме на Матео Ковачиќ и секако на Бен Чилвел. Приказната продолжува во текот на целата сезона. Разликата е во тоа што Манчестер сити и Ливерпул имаат на располагање полн состав, а ние имавме проблеми низ целата оваа сезона. Се соочивме со многу случаи на Ковид и долготрајни повреди, што имаа одлучувачко влијание врз резултатите, рече Тухел.

Челзи со 66 бодови е на третото место во Премиер лигата, додека Манчестер јунајтед освои 55 бода и остана на шестото место во поредокот.

Лидер е Манчестер сити со 80, пред Ливерпул кој собра 79 бода.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Твојата девојка изгледа ужасно! - му вели таткото на синот.
- Го знам јас тоа, ама со твојот стар автомобил неможев да најдам ништо подобро
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1535.- Британскиот филозоф и државник сер Томас...
1867.- Под притисок на Канаѓаните, британската...
1871.- Рим стана престолнина на Обединета...
1960.- Формирана е обединета и независна...