Пеле со порака до Мбапе

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле одговори на зборовите за поддршка од напаѓачот на француската репрезентација Килијан Мбапе.Бразилецот од болница порача: „Благодарам Мбапе. Мило ми е што го собори мојот рекорд, пријателе!“ напиша Пеле на Твитер.

Французинот стана првиот фудбалер во историјата кој постигнал девет гола на светските првенства пред да наполни 24 години. Претходно рекордот го држеше Пеле, кој пред својот 24 роденден постигна седум гола.

Како што претходно објавија бразилските медиуми, 82-годишниот Пеле добива палијативна нега откако хемотерапијата престана да ги дава очекуваните резултати.

Пеле е хоспитализиран за повторна евалуација на третманот за рак на дебелото црево. Подоцна му била дијагностицирана респираторна инфекција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1478.- Роден е Томас Мор, англиски хуманист,...
1792.- Австрија и Прусија склучија сојуз против...
1812.- Роден е Чарлс Дикенс, англиски писател,...
1863.- На британскиот воен брод „Орфеј“, кој...