Мурињо: Италијанскиот Куп е најлош во Европа

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, го критикуваше системот на натпреварување во Купот на Италија, бидејќи според негово мислење не ги штити помалите клубови.Реакцијата на Мурињо уследи откако Рома избори пласман во четвртфиналето во Купот на Италија, совладувајќи ја вчера Џенова со 1-0, и во четвртфиналето ќе игра против победникот од дуелот меѓу Наполи и Кремонезе.

-Би сакал Рома да го освои Купот на Италија. Еднаш успеав во тоа со друг клуб против Рома, а сега сакам да го повторам со мојот тим. Меѓутоа, мислам дека ова е најлошото куп натпреварување во Европа, бидејќи не ги штити помалите клубови, Купот на Италија воопшто не е шоу. На пример, Торино на гостински терен го победи Милан, а потоа и следниот натпревар мора да го игра како гостин, рече Мурињо.

Португалскиот стратег има трофеј во Купот на Италија со екипата на Интер во сезоната 2009/2010.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Откако се жени за убава 20 - годишна девојка, 80 - годишен старец оди на редовна контрола кај кардиолог и му се фали дека тој и сопругата очекуваат бебе. Докторот го слуша и вели:...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1437.- Шкотскиот крал Џејмс Први е убиен од...
1513.- Умре папата Јулиј Втори, кој на чело на...
1613.- На рускиот престол дојде Михаил Романов,...
1677.- Во Хаг умре Барух Спиноза, холандски...