Кога мојот тим губи јас грешам, ако победиме тогаш сум во право

Тренерот на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, призна дека згрешил со изборот на составот за финалето на Лигата на шампионите во 2021 година.

Граѓаните тогаш загубија од Челзи со резултат 0:1. Сити ќе се соочи со Интер во финалето на оваа сезона.

- Беше истиот план за игра како и следната сабота. Ако приватно ви ја објаснам причината зошто ја донесов таа одлука во тој момент, може да речете дека е оправдана. Но, тоа е едноставно: „Ако изгубам, грешам; ако победам, во право сум“. Во фудбалот треба да се справиш со тоа. Мораме да прифатиме дека ако сакаме да го преземеме чекорот како голем клуб, тогаш треба да победиме во европските натпреварувања. Мора да ја освоиме Лигата на шампионите. Но, најважно е да се оди далеку секоја година, повторно и повторно. Бевме во финалето пред две години и сега се вративме. Ќе се обидеме да победиме, но главната работа е повторно да се вратиме овде по неколку години, ги цитира „The Guardian“ зборовите на Гвардиола.

Финалето во Лигата на шампионите 2022/23 помеѓу Манчестер сити и Интер ќе се одигра на 10 јуни во Истанбул.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...