Ибрахимовиќ состави тим од своите поранешни соиграчи

Поранешниот шведски фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ во текот на својата кариера настапуваше во врвни европски екипи, а играше и во САД. Тој селектира тим од бившите свои соиграчи.

Во тимот на Златан се најдоа:

голман: Буфон

одбрана: Турам, Тиаго Силва, Неста, Максвел

среден ред: Виеира, Чави, Недвед

напад: Меси, Роналдињо, Ибрахимовиќ.

Резерви: Жулио Цезар, Канаваро, Гатузо, Сидорф, Иниеста.

Од поголемите фудбалски имиња соиграчи на Ибрахимовиќ низ годините беа и: Алесандро дел Пјеро (Јувентус), Луис Фиго, Хавиер Занети, Марко Матераци, Маикон, Дејан Станковиќ, Ернан Креспо (Интер), Дани Алвеш, Жерар Пике, Карлес Пујол, Тиери Анри, Серхио Бускетс, Јаја Туре (Барселона), Филипо Инзаги (Милан), Марко Верати, Дејвид Бекам, Маркињос, Единсон Кавани, Анхел Ди Марија (ПСЖ), Давид де Хеа, Пол Погба, Вејн Руни, Бастијан Швајнштајгер (Манчестер јунајтед).

Четириесет и едногодишниот Ибрахимовиќ најави пензионирање по натпреварот од 38. коло на италијанскиот шампионат против Верона.

Ибрахимовиќ играше за: Малме, Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан, ПСЖ, Манчестер јунајтед и Лос Анџелес Галакси.

Во текот на кариерата пет пати стана шампион на Италија, четири пати го освои францускиот шампионат, двапати стана шампион на Холандија и еднаш - шампион на Шпанија.

Фудбалерот ја освои и Лига Европа, Купот на Холандија, Суперкуповите на Холандија, Италија, Шпанија и Франција, Лига купот на Англија и Лига купот на Франција.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...